Tekst: ile osób mieszka w Polsce? Odpowiedzmy na to pytanie wspólnie. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 już od 1 kwietnia! Sprawdź na spis.gov.pl, liczymy się dla Polski! Grafika w tle: cztery osoby, wszystkie uśmiechnięte. Po lewej młoda kobieta, w środku mężczyzna w średnim wieku z dziewczynką na plecach, po prawej starszy mężczyzna. W dole logotyp Narodowego Spisu Powszechnego.

Ostatnie dni na udział w spisie

Tylko do 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, że udział w spisie jest obowiązkowy i można go zrealizować na kilka sposobów:

  • poprzez wypełnienie formularza on-line na stronie internetowej spisu,
  • telefonicznie pod numerem telefonu 222799999,
  • w urzędzie gminy na specjalnie utworzonym stanowisku,
  • w mobilnym punkcie spisowym – szczegółowe informacje na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Do przeprowadzenia spisu zaangażowani są również rachmistrzowie, którzy kontaktują się bezpośrednio lub telefonicznie. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet lub telefon na infolinii spisowej. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 228288888 lub 222799999.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Odmowa udziału w spisie jest zagrożona karą grzywny, o wysokości której każdorazowo decyduje sąd.