Tekst: ile osób mieszka w Polsce? Odpowiedzmy na to pytanie wspólnie. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 już od 1 kwietnia! Sprawdź na spis.gov.pl, liczymy się dla Polski! Grafika w tle: cztery osoby, wszystkie uśmiechnięte. Po lewej młoda kobieta, w środku mężczyzna w średnim wieku z dziewczynką na plecach, po prawej starszy mężczyzna. W dole logotyp Narodowego Spisu Powszechnego.

Coraz mniej czasu na udział w spisie

Do 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, że udział w spisie jest obowiązkowy i można go zrealizować na kilka sposobów:

  • poprzez wypełnienie formularza on-line na stronie internetowej spisu,
  • telefonicznie pod numerem telefonu 222799999,
  • w urzędzie gminy na specjalnie utworzonym stanowisku,
  • w mobilnym punkcie spisowym – szczegółowe informacje na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Do przeprowadzenia spisu zaangażowani są również rachmistrzowie, którzy kontaktują się bezpośrednio lub telefonicznie. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet lub telefon na infolinii spisowej. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 228288888 lub 222799999. Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Odmowa udziału w spisie jest zagrożona karą grzywny, o wysokości której każdorazowo decyduje sąd.

Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?

Co powinien zawierać identyfikator rachmistrza?

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Treść: Nie czekaj do 30 września bieżącego roku na samospis internetowy lub na infolinii masz czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Pamiętaj, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy! Logotyp: liczymy się dla Polski. Fotografia kobiety w okularach ze zdziwioną miną.